۱۳۸۹ شهریور ۱۲, جمعه

اززش پس از مرگ

سلام

روزگار دارد چون برق و باد می گذرد. من نیز که هنوز در حال گذراندن دوران نقاهت هستم دلم می خواهد این روزگار زودتر بگذرد تا بتوانم مجدداً بر سر پای خود بایستم و زندگی عادی را از سر بگیرم.

عجب انسانهای عجیبی هستیم امثال بنده که هم از گذشت روزگار شاکی هستیم و هم می خواهیم زودتر بگذرد. گویی اگر زود بگذرد، زودتر به راحتی و آسایش می رسیم. در حالی که خود می دانیم که زندگی همواره پر است از فراز و نشیب. و اگر بعد از هر فرازی، نشیبی می آید، پس از هر نشیبی، فرازی دگر بر سر راه خواهیم دید.

در این دو راهی گذشتن و نگذشتن روزگار، آنچه که دارد تلف می شود، صد البته عمر گرانمایه است که در نزد ما افغانان ارزشی ندارد. جالبتر البته این است که ما مردم برای مردگان خود احترام بیشتری قایل هستیم تا زندگان. تا زمانی که کسی نمرده، قدرش را نمی دانیم ولی همینکه مرد، همه افسوس می خوریم که «ای وای، چرا قدرش را ندانستیم».

در این مملکت نیز اگر خارجیان چند صد نفر را یکجا بکشند مشکلی نیست و حداکثر به یک عذر خواهی اکتفا می کنند اما شاهد بوده ایم که نیروهای آیساف برای بیرون کشیدن جسد فردی که مثلاً در بند غرقه کابل غرق شده است، ساعتها موتر خود را توقف داده و غواصانشان به دنبال جسد مرده ما می گردند. و در می مانیم که دم خروسشان را باور کنیم یا قسم حضرت عباسشان. شاید البته اینان نیز از ما مردم بوی گرفته باشند و برای مرده ها احترام بیشتری قایل می شوند.

به هر صورت، بهتر است قدر زندگان را دریابیم که مردگان از دست ما راحت شده اند. این را به جناب کرزی گفتم.

6 comments:

کاکه تیغون گفت...

این دوران نقاهت شما بسیار طولانی تر از دوران سلامت ما شد.

افغان بلاگر گفت...

سلام بر کاکه صاحب.
از برکات زندگی در کشور افغانستان یکی هم این است که دوره نقاهت در این اوضاع اسفناک جوی و انسانی، طولانی تر دوران سلامت می شود.
سلامت بمانید

شهرتاش گفت...

درود،
به نکتۀ دقیقی اشاره کرده اید. در این سرزمین زنده گان را ارزشی نیست..
سپاس از این که همیشه به شهرتاش سر می زنید. برای تا شفا عاجل تمنا دارم.

ناشناس گفت...

با سلام !
در حکومت کرزی ، جان و مال و ناموس افغانها چندان اهمیت ندارد. برای همین است که گروگان خارجی آزاد میشود و افغان کشته میشود.
محمد تقی دانش
www.qanonmandi.blogfa.com

احسان سلام گفت...

امید وارم سلامتت را باز یافته باشی عزیز

افغان بلاگر گفت...

تشکر سلام صاحب
شکر خدا بهتر شده ام